Tarkir: Dragonstorm

 

První návrat na Tarkir je tady! Pláň s pěti ikonickými klany a hromadou draků se vrací na Standard a to ve velkém stylu. Powerlevel karet je vysoký a set obsahuje kousky hratelné snad na všech formátech. 

 

Každý klan je zde zastoupen jedno- i vícebarevnými kartami, tentokrát se zde navíc objevuje hybridní mana, která umožňuje zaplatit buď danou barvu nebo 2 libovolné. Všechny klany mají svou vlastní novou abilitu, jedná se tak o poměrně komplexní set. Postupně se na ně podíváme!

 

 

Pro klan Abzan (bíločernozelený) jsou znova důležité +1/+1 countery, tentokrát přes abilitu Endure. Potvory s Endure X při příchodu na bojiště buď dostanou X +1/+1 counterů nebo vytvoří X/X Spirit token. Na spelly zaměřený Jeskai (modročervenobílý) přichází s Flurry, který se spouští při zahrání druhého spellu za kolo a je tak odměnou za hraní levných karet. Hrob využívající Sultai (černozelenomodrý) má schopnost Renew, což umožňuje exilnout kartu s touto schopností z hrobu a zaplatit příslušnou manu pro získání efektu (který se liší karta od karty).

 

Mardu (červenobíločerný) je znova agresivním klanem a přináší synergie s tokeny a sacrifice efekty, a to pomocí ability Mobilize X, kdy při útoku potvory s touto schopností vytvoříte navíc X 1/1 Warriror tokenů, které je ale potřeba na konci kola obětovat. Poslední Mardu (zelenomodročervený) má tenhle set mnohem využitelnější schopnost, díky které chcete hrát velká monstra. Schopnost Harmonize je vylepšený Flashback, kde lze tapnutím potvory snížit o její sílu cenu costu zahrání z hrobu. Další novým keywordem je Omen, který na sobě mají někteří draci v setu. Keyword funguje podobně jako Eldrainový Adventure, jen místo odchodu na dobrodružství se karta po vyhodnocení míchá zpátky do knihovny. Bohužel je dost podobná i vizuálně, takže se nejspíš bude dost plést (obzvláště na formátech, kde se bude hrát oboje). 

 

No a aby toho nebylo málo, Wizardi pojmenovali jednu již starší mechaniku (dříve bez keywordu), a to Behold. Jedná se o formu additional costu, v tomto setu je použita jako Behold a Dragon. Při zahrání takového spellu je možné ukázat draka z ruky nebo stačí mít jednoho ve hře. Odměnou je dodatečný efekt nebo sleva costu. Jelikož jde Behold naroubovat v podstatě na cokoliv, určitě se s tím setkáme i dalších setech.

 

Co se speciálních verzí karet týče, je jich zase přehršel. Fullartové země jsou dnes již povinnost, první verzi (Dragon's Presence) s přelétavajícím drakem lze otevřít v Play i Collector Boosterech. Druhá verze s dračím okem je již pouze v Collectorech.

 

Určité karty jsou v Ghostfire verzi, která je spojena s dračím planeswalkerem Uginem. Karty klanů lze otevřít v jejich příslušném fullartovém formátu, dračí karty poté v Draconic Frame verzi.

 

Novinkou jsou pak ságy ve fullartu, který jim velice sluší. Velice nabitý je i Special Guest slot, ve kterém jsou mimo jiné i fullartové fetchky (a to ve dvou verzích). Pro šťastlivce je v Collectorech možné otevřít serializovaný Mox.

 

Nejsilnější kartou setu se zdá být Ugin, který je jako dělaný do Tronu. Reprint na Standard dostal i Craterhoof Behemoth, velká stálice commanderu. Vyšel také cyklus velice silných utility zemí. Pro shrnutí, set je velice nabitý a rozhodně doporučujeme zajít si na draft, tříbarevné formáty jsou dost specifické a nevychází moc často.