Po dvou letech zdravím všechny fanoušky comicsu. Ano, je to už dva roky, co jste si naposledy mohli přečíst o comicsových novinkách v mém článku. Covid nám se vším trochu zamával, ale nyní se tato (snad už opět) pravidelná rubrika vrací a já vám budu znovu dávat tipy na zajímavé comicsy, které si můžete v Black Lotusu i zakoupit. Uvažoval jsem, jak tu dvouletou ztrátu dohnat a nakonec jsem se rozhodl, že vám doporučím několik z mého pohledu zajímavých kousků, které během těch let vyšly a od příště už se opět vrátíme k zaběhnutému formátu představování novinek. Dost planých řečí, pojďme se podívat, jaké comicsy je třeba doplnit do knihoven. Dnes to bude trochu delší…
Evropské comicsy od Vybírala
Vydavatelství pana Vybírala se v posledních letech solidně rozjelo a přináší nám každoročně několik alb z evropských luhů a hájů. A nutno říct, že co album to pecka a je opravdu těžké vybrat, které je skoro povinnost si koupit. Doporučím vám tedy dva kousky, které jsou podle mě zatím nejpovedenější a od kterých už vyšly dvě knihy.
Orlové Říma / Shi
Orlové Říma i Shi jsou svým zasazením i stylem vyprávění rozdílné, ale spojuje je jedna věc – jsou to skvělé comicsy. V Orlech Říma se podíváme do roku 9 před našim letopočtem, do období válek římských legií s germánskými kmeny. Hlavní hrdinové jsou dva mladíci – jeden Říman, druhý barbar. Oba se setkají ve výcvikovém táboře, kde se z nich mají stát legionáři. Než k tomu však dojde, čeká je dlouhá cesta plná utrpení. A ani poté, kdy jsou nasazeni do první akce se jejich život nijak neusnadní, spíš naopak. Autor scénáře i kresby je Enrico Marini a období starověkého Říma mu sedí náramně. Perfektní realistická kresba dává vyniknout divokosti germánů i krutosti a zvrácenosti života té doby. Intriky a zrada číhají doslova na každém kroku a po dočtení první knihy budete potřebovat ihned další. Ta naštěstí už vyšla a tak nezbývá než doufat, že Marini brzy dokončí i pokračování.
Comics Shi nás posune až do roku 1851, do temnými záhadami opředeného Londýna. Zde se dvě ženy v cestě za pomstou snaží vynést na světlo světa zločiny páchané elitními představiteli Britského Impéria. Comics je výborně kreslený José Homsem, je drsný a nelítostný a dá se říct, že zvrácenost britské smetánky si s ničím nezadá s tou Římskou z už zmíněných Orlů Říma. První knihu jsem zhltnul na jeden zátah a byl nadšen. Objektivně musím ale přiznat, že z pokračování už jsem tak nadšený nebyl, i přes to ale dílo autora Benoit Drousie rád doporučím.
Superhrdinové od CREW
Vydavatelství CREW je každým rokem plodnější a vydává velké množství titulů. Superhrdinům ze stáje Marvelu a DC se věnují opravdu poctivě v samostatných řadách a zavedli také novou řadu - Legendy Marvel/DC, kde se snaží přinést v luxusní úpravě stěžejní příběhy z obou univerz. Já zde zmíním dva comicsy, které si rozhodně nenechte utéct.
Občanská válka / Návrat Temného rytíře
Občanská válka je událost vydaná v originále v roce 2007 a už tenkrát otřásla comicsovým světem a fandy Marvelu. U nás vyšla v roce 2014 v rámci Ultimátního comicsového kompletu a loni pak v nové úpravě v řadě Legendy Marvel. A čím je tento comics tak výjimečný? Jde o poměrně dospělý a drsnější příběh, který je zahájen tragédií, ke které došlo kvůli nezodpovědnému přístupu mladých superhrdinů ke své „práci“. Poté, co dojde k vysokým ztrátám na životech mezi civilisty, dospěje americká vláda k návrhu zákona o registraci superhrdinů, jehož součástí je požadavek na odhalení identity. Část hrdinů souhlasí a registruje se, část toto rezolutně odmítne. A tak se proti sobě střetne Iron-Man jako vůdce hrdinů, kteří jsou na straně vlády a proti němu Captain America, jako ten, kdo hájí zájmy hrdinů, jež registraci odmítají. Střet je tvrdý, nemilosrdný a změní život mnoha hrdinům, neboť všichni zaslepení vlastní pravdou udělají kroky, které nelze vzít zpátky. Občanskou válku vřele doporučuji, je to jeden z nejlepších Marvel eventů (ne-li nejlepší), který obsahuje mnoho skvělých momentů (např. odmaskování Spidermana v přímém televizním přenosu) a je napínavý od začátku do konce.
Návrat Temného rytíře je tentokrát kultovním příběhem z univerza DC. Toto je již jeho třetí vydání u nás (poprvé zde vyšel v roce 2003 a já pamatuji dodnes, jak jsem ho nadšeně nesl z knihkupectví a nemohl se dočkat, až se do něj začtu). Jde o příběh z nedaleké budoucnosti, ve které je už Bruce Wayne starší člověk, osamocený a zahořklý, uzavřený ve svém sídle, kde musí v televizi sledovat, jak jsou protivníci, které celý život pronásledoval, oslavováni a naopak Batman je hanoben, nenáviděn. Nakonec Bruce opět obléká kostým a Batman vyráží do své poslední bitvy. Pronásledován speciálními jednotkami, nesnášen veřejností, opuštěný všemi. Dokonce mu nezbývá, než se střetnout se samotným Supermanem a i když ví, že nemůže vyhrát, jde tvrdě za svou vírou, za svým posláním. Frank Miller v roce 1986 stvořil comics, který je monumentální i dnes. Nestárnoucí temný příběh dokáže zapůsobit na čtenáře i o více než 30 let později a poměrně nadčasová je i jeho kresba. Panely, ve kterých do sebe buší vysílený Batman se Supermanem mám vypálené do sítnice ještě dnes. Crew vydala tuto knihu znovu, ve skvělé úpravě a pokud jste Návrat Temného rytíře dříve minuli, tak nyní už není nad čím váhat. Tuhle knihu prostě chcete.
Amazing Spiderman 1 a 2
Už jsem to možná dříve zmínil – Spiderman je má nejoblíbenější postava z Marvelu a jeho příběhy sleduji pravidelně v originální řadě Amazing Spiderman a to už poměrně dlouhou dobu. Mám tedy Spidera dost obstojně načteného a každý nový comics z jeho světa u nás vždy rád uvítám. Crew dokončila ve čtyřech knihách poměrně aktuální řadu Peter Parker Spectacular Spiderman a já doufal, že se poté pustí konečně do hlavní řady Amazing Spiderman. Stalo se a v říjnu 2021 jsme dostali do rukou první knihu obsahující 5 čísel z novějšího období (originál vyšel v roce 2018), které píše Nick Spencer a kde dochází k mírnému restartu příběhů pavoučího muže tak, aby mohli snáze naskočit i noví čtenáři (došlo opět i ke změně v číslování a v řadě se začalo od čísla 1 – už poněkolikáté, ale lidem se přece jen začíná číst lépe, když drží v ruce sešit 1 než sešit 802). K dnešnímu dni už Crew vydala dvě knihy a řada bude pokračovat i nadále. Nick Spencer vystřídal v pozici autora Dana Slotta, který byl hlavním mozkem pavoučích příběhů neuvěřitelných 10 let. Proto byl nástup nového autora spojen s velkými očekáváními a částečně i s obavami. Ty se ukázaly jako liché a Nick Spencer rozjel řadu ve velkém stylu – vrátily se hlášky, zajímaví protivníci, z Petera byl opět spíše looser, jež nemá na nájem a musí bydlet v jednom bytě spolu s kámošem, který po večerech lítá po městě v kostýmu padoucha a Peterův milostný život je (opět) v troskách. Navíc se pomalu z temnoty vynořuje neznámé nebezpečí, padouch, který svými chapadly začíná obepínat Peterův život, aniž bychom tušili, kdo nebo co je zač. Tohle je hlavní deviza Spencerova období – záhadný padouch, který je nám dávkován postupně, můžeme se jen dohadovat, kdo to může být a čeho všeho je schopen. A je schopen opravdu všeho, dokonce i věcí, kterých byste se ve Spideyho comicsech ani nenadáli. Na další díly se určitě je proč těšit. Tohle je povedená řada a snad bude úspěšná a Crew nám brzy přinese pokračování (Nick Spencer napsal celkem 74 čísel, což nám vystačí na cca 12 knih). Jedinou kaňkou je pro mě účast kreslíře Humberta Ramose, jehož karikaturní kresbu bytostně nesnáším, ale naštěstí hostuje jen v několika částech. Jinak tuto sérii vřele doporučuji.
Warhammer 40,000 – Marneus Calgar
V ponuré temnotě vzdálené budoucnosti existuje pouze válka. Tuto úvodní větu jistě fanoušci Warhammeru 40k velmi dobře znají. Já patřím mezi fandy knižních románů z tohoto nelítostného světa, a tak jsem zprávu o připravovaném comicsovém titulu Marneus Calgar od CRWE přivítal s nadšením. Mé očekávání trochu krotil fakt, že jde o comics ze stáje Marvelu, jelikož jsem měl obavy, jak si poradí s tak krvavým a temným univerzem. Naštěstí se mé obavy nenaplnily a tvůrci Kieron Gillen (scénář) a Jacen Burrows (kresba) se úkolu převést WH na stránky comicsu zhostili nad očekávání dobře. Příběh je o legendárním Velmistrovi Ultramariňáků, sleduje jeho kroky od úplných počátků a vrcholí bitvou proti nelítostnému nepříteli ohrožujícímu samotný domovský svět Ultramar. Příběh není nikterak komplikovaný, ale přesto ani chvíli nenudí a je příjemné vidět tento svět i jinak než přes řádky v knižních románech. V comicsu se nešetří krví, utrhanými končetinami a rozdrcenými lebkami, takže Marvel se nijak zpátky nedržel a veškerou krutost tohoto vesmíru nám servíruje plnými dávkami (převážně těmi z bolterů). Pro fandy povinnost, a pro ostatní velmi dobrá možnost jak do světa Warhammeru 40,000 plynule naskočit. Věřte, že litovat nebudete.
Aldebaran
Ze světů Marvelu se nyní přesuneme do Evropy, ale u sci-fi zůstaneme. Aldebaran je titul vydaný v řadě vydavatelství CREW – Mistrovská díla Evropského komiksu. A tento počin je vskutku mistrovský. Aldebaran řadím mezi nejlepší comicsy, co jsem kdy četl a málokdy jsem byl po přečtení tak nadšen, jako právě u tohoto díla autora jménem Leo. Příběh nás zavádí do roku 2079 do mimozemské kolonie na planetě Aldebaran 4. Kolonie však záhy po založení ztratila kontakt se Zemí, a tak se vývoj civilizace značně zbrzdil a společnost upadla do izolace, strachu a diktatury. Navíc planeta sama skrývá mnoho tajemství a ničivé jevy začínají kolonisty ohrožovat na životě. Jeden záhadný cizinec patrně ví, co se na planetě děje a hledá někoho, kdo by mu pomohl hrozbu prozkoumat. Více prozrazovat nebudu, byla by škoda každého i toho nejmenšího spoileru, který by mohl čtenáři z comicsu pokazit zážitek. To postupné objevování střípků informací je totiž v Aldebaranu to nejlepší. Spolu s perfektně napsanými postavami, za které skoro dýcháte a o které máte opravdu strach je to záruka nezapomenutelného čtenářského zážitku. Leo umí výborně napsat i vedlejší postavy a celá kolonie tak před vašimi zraky dýchá, trpí, raduje se – a čtenář s ní. Kresba není sice moderního rázu, ale o to jsou jednotlivé panely živější, propracovanější a k příběhu skvěle pasují. Leo dokázal cizí planetu neuvěřitelně oživit a čtenáři se zdá, že tam skutečně je a spolu s hrdiny pátrá v dechberoucích sceneriích po jejích záhadách. Jestli bych měl doporučit jen jeden comics, který si máte letos přečíst, je to právě Aldebaran. Kniha vyšla v limitovaném nákladu v pevné vazbě (již vyprodáno) a také vyšším nákladem v paperbacku. Neváhejte a kupujte.
Novinky roku 2022
V krátkosti vám ještě dám pár tipů na comicsy, které už letos vyšly a které stojí z nějakého důvodu za pozornost.
Alias – Argo vydalo omnibus Alias - jde o legendární dílo Briana M. Bendise, které kdysi odstartovalo dospěláckou řadu MAX. Hlavní hrdinkou je Jessica Jones a tenhle comics sklízí jen ovace a výborná hodnocení. Kniha vyšla hned ve třech variantách – klasická verze, limitovaná verze a limitní limitka 66ks (tzv.bibliofilská verze) – tu mám objednanou já a zatím na ni marně čekám, jelikož výtisky byly vadné a tiskne se znovu. Ach jo…
Modrá Crew – v této řadě nám Crew přináší vybrané comicsy evropských tvůrců a já bych vypíchnul dvojdílné Dobyvatele – drsný příběh z trochu fiktivního starověku, kde koncentrace odhalených poprsí překročila dosud známé normy. Dále pak zkuste nyní vydané Universal War One – zajímavé sci-fi z budoucnosti, kde ve vesmíru zuří válka mezi Zemí a jejími koloniemi a do toho se objeví neznámé vesmírné těleso v podobě černé zdi, jež válčící strany oddělí.
2000 CREW – Crew slaví 25 let své existence a k té příležitosti vydala sborník příběhů, které se kdysi v tomto magazínu objevily a které patří do nakladatelství 2000 AD. Jde tedy převážně o příběhy Soudce Dredda, druhou půlku knihy vyplňují příběhy Sinistera a Dextera a také Devlin Waugh (za mě asi nejhorší comics, co jsem v životě četl). Dredda mám rád, ty příběhy se mi kdysi líbily, nicméně zbytek knihy už tak zábavný není. Vyšlo se třemi variantami obálky.
Stínadelská trilogie – tohle sem musím propašovat, jelikož Rychlé šípy jsou má srdcovka a vydavatelství Václav Vávra letos vydalo souborné vydání příhod slavného klubu ve Stínadlech. K dostání jsou dvě varianty obálky a byla vytištěna i zmenšená verze v proužcích, kde byla limitace 500ks (již rozebráno, koukněte na ceny na aukru a spadne vám čelist až někam do Stínadel).
Zaklínač 6: Nářek čarodějnice – Crew vydala i novou knihu comicsového Zaklínače. Pro fandy asi nutnost, ale je to zmatená hnusně nakreslená podivnost, kterou jsem po dočtení dost znechuceně odložil do kouta.
Jinak pokračují i nadále zavedené řady Batman, Deadpool, Iron Man a Avengers či Venom. Přibyl Vision, Immortal Hulk a několik jednohubek jako třeba Thor, nebo Sweet Tooth. BBart vydává nadále Brubakera – Criminal, Zabij nebo budeš zabit. Je toho i přes covidové období stále dost.
A jsme na konci znovuobnovených Novinek ze světa comicsu. Snad se vám líbily a pokud máte nějaké náměty nebo připomínky, o čem byste si rádi přečetli, co změnit či přidat/ubrat, pak neváhejte a dejte zpětnou vazbu. Já se brzy vrátím s Novinkami s pořadovým číslem 8. Do té doby přeji spoustu úspěšně přečtených comicsů.
Ivo Dienelt